ممنون از صبر و بردباری شما

درآمد برنامه نویس در ایران چقدر است؟

طراحی سایت در مشهد
طراحی سایت در مشهد
طراحی سایت در مشهد
طراحی سایت در مشهد
طراحی سایت در مشهد
طراحی سایت در مشهد
درآمد برنامه نویس در ایران
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹

برنامه نویسی از مشاغل جدیدی است که با پیشرفت تکنولوژی به وجود آمده، اگر به سال ها قبل برگردیم به کسی میگفتین که برنامه نویس هست ، حتما از شما برنامه باشگاه یا برنامه غذایی طلب می کرد.

شغل برنامه نویسی شبیه به شخصیت آن هاست ، هیچ کس از کار آن ها سر درنمی آورد و کلا شغل پر رمز و راز و عجیبی است . عجیب بودن این شغل آن جایی بیشتر نمود پیدا می کند که شخصی از صبح تا شب خواب است و شب تا صبح بیدار و چند وقت بعد با ماشینی آخرین مدل از جلو شما رد میشود.

از بحث غیب این موجودات دوست داشتنی و بی سروصدا خارج بشیم و به بحث جدی خودمون برگردیم که این خفاش ها پول از کجا میارن .

برنامه نویسان روش های مختلفی برای درآمد زایی دارند

برنامه نویسان روش های مختلفی برای درآمد زایی دارند روش هایی مانند :

 1. استخدام
 2. فریلنسر
 3. ایده پردازی

که به صورت مجزا هر کدام را مورد بررسی قرار می دهیم.

استخدام در شرکت های نرم افزاری

استخدام :

برنامه نویسان میتوانند با استخدام در شرکت های نرم افزاری یا سازمان هایی که نیاز به برنامه نویس دارند کسب درآمد کنند ، که استرس و دردسر کمتری دارند.

 1. حقوق ثابت
 2. ساعت کاری مشخص
 3. بیمه و مزایا

این روش برای برنامه نویسانی است که به دنبال آرامش اند . در این نوع درآمدزایی ، میزان حقوق به موارد مختلفی بستگی دارد:

 1. زبان برنامه نویسی
 2. سابقه کاری
 3. سطح تخصص وتجربه

زبان برنامه نویسی:

در حال حاضر با توجه کاهش ارزش پولی ایران نسبت به کشور های دیگر ، بسیاری از شرکت ها به سمت دریافت پروژه از کشور های دیگر رفته اند ، به همین خاطر تقریبا با یاد داشتن هر زبان برنامه نویسی امکان استخدام در شرکت های خصوصی وجود دارد . ولی برای استخدام در سازمان های دولتی یا شرکت های طرف قرارداد آن ها باید زبان های asp یا java یا php یاد داشته باشید .

سابقه کاری

متاسفانه از مشکلات اصلی استخدام نیاز به سابقه کاری می باشد. از آن جایی که بیشتر شرکت ها سابقه کاری عملا بعد از یادگیری زبان برنامه نویسی شما نمیتوانید استخدام شوید . خب چاره چیست ؟

برای کسب سابقه کاری دو راه پیش روی شماست : اول اینکه شما باید به صورت کارآموزی در یک شرکت شروع به فعالیت کنید .در این حالت شما بعد از زمان کارآموزی مدتی در آن شرکت به صورت رایگان فعالیت میکنید ولی سابقه کاری حداقلی برای استخدام در آن شرکت یا در شرکت های دیگر را کسب می کنید.

دومین راه هم این است که بعد از یادگیری زبان برنامه نویسی مدتی به صورت آزاد فعالیت کنید مثلا پروژه های دانشجویی انجام دهید یا پروژه هایی را برای خود تعریف کرده و سعی کنید به بهترین شکل آن را پیاده سازی کنید. البته این راه برای شما سابقه کاری چندانی محسوب نمی شود ولی قطعا رزومه و کیفیت کاری شما را به کارفرمایان نشان می دهد.

سطح تخصص وتجربه

سطح تخصص به طور عادی قابل ارزیابی نیست ولی برای استخدام معمولا شرکت ها یا از شما کارهای انجام شده را بررسی میکنند یا مدتی را به صورت آزمایشی با شما همکاری میکنند تا سطح کیفی و کار تیمی شما را ارزیابی کنند . این مورد ارتباط کاملا مستقیمی به میزان حقوق و شرایط کاری شما خواهد داشت. به همین خاطر همیشه باید بروز باشید و به صورت مداوم در حال ارتقا ی خود باید باشید .

برنامه نویسان استخدام شده معمولا حقوقی بین 2 تا 12 میلیون تومان دارند که البته شهری که فعالیت میکنند تاثیر در آن دارد . طبق آمار بیشترین میزان حقوق برنامه نویسان در تهران و بعد شهر های بزرگ و در کمترین میزان حقوق هم در شهرهای کوچک را دریافت میکنند.

انجام پروژه ها به صورت فریلنسری

فریلنسر :

این نوع فعالیت برنامه نویسان کنترل ساعت کاری ، درآمد ، محل فعالیت ،آینده و ... در دست خود برنامه نویس است . شما میتوانید در شبانه روز کلا یک ساعت کار کنید یا کل 24 ساعت را فعالیت داشته باشید ، یا محل کارتون میتونه انباری خونه باشه یا باغی آلبالو یا پنت هاوس یک برج گران قیمت .

یکی از مشکلاتی این روش وجود دارد نداشتن بیمه هست که البته میتوانید با بیمه اختیاری که توسط بیمه تامین اجتماعی قرار داده شده استفاده کنید و برای آینده و بازنشستگی خود هم فکری کرده باشید.

مواردی که برای این نوع درآمد مورد نیاز است شامل :

 1. بازاریابی
 2. کارهای بدون نقص
 3. بروز بودن

بازاریابی

مهم ترین فرآیند برای کسب درآمد خوب بازاریابی و داشتن مشتری می باشد .هر یک از فریلنسر ها روشی برای بازاریابی دارند به عنوان مثال برخی در سایت های معرفی پروژه که هم داخلی آن زیاد هست و هم خارجی آن که البته خارجی دردسر های زیادی به خاطر تحریم ها برای فریلنسر های داخل ایران دارد ولی خب گاها به دردسر های آن می ارزد . روش دیگر تبلیغات و فعالیت در فضای مجازی تا خود را به دیگران معرفی کنند.

کارهای بدون نقص

برنامه نویسان فریلنسر چیزی جز پروژه های انجام داده شده برای ارائه ندارند . به همین خاطر انجام پروژه ها به بهترین کیفیت ممکن و بدون نقص بهترین تبلیغ و کارنامه هست.

بروز بودن

با توجه به اپدیت شدن تمام زبان ها و اضافه شدن فیچر های جدید به آن ها یا ارائه شدن دستگاه های جدید نیاز است که یک برنامه نویس فریلنسر همیشه در حال ارتقا و به روزرسانی خود باشد تا بتواند در این اکوسیستم بتواند زیست کند.

با توجه به این که تمام قسمت های یک کار از بازاریابی تا پیاده سازی و تست توسط برنامه نویس فریلنسر انجام می شود به همین خاطر درآمد آن ها بستگی زیادی به میزان و کیفیت کار آن ها دارد به همین خاطر نمیتوان مبلغ دقیقی برای درآمد آن ها داشت ولی معمولا یک برنامه نویس با سطح کیفی متوسط درآمدی بین 1.5 میلیون تومان تا 8 میلیون تومان در ماه دارد ولی برای این مبلغ هیچ سقفی وجود ندارد.

ایده پردازی و ارائه ایده

ایده پردازی :

با توجه به ماهیت کار برنامه نویسی ، معمولا برنامه نویسان ذهن خلاقی دارند و به راحتی میتوانند بسیاری از مسائل را تجزیه و تحلیل کرده و راه حل مناسبی برای آن ها ارائه دهند. به همین خاطر به طور کلی برنامه نویسان ایده پردازان ماهری هستند و ایده های جذابی را همیشه در ذهن خود دارند. حال اگر بتوانند حتی یکی از این ایده ها را به بهترین شکل پیاده سازی کنند و هم جایگاه اجتماعی خوبی برای خود خواهند ساخت و هم به درآمد سرشاری خواهند رسید . برای این نوع از درآمد زایی نیاز است که برنامه نویس علاوه بر ایده پردازی به مسائلی مانند نوشتن پروپوزال مناسب برای طرح ، طراحی بیزینس پلن ، تیم سازی ، جذب سرمایه گذار و ... را هم انجام دهد که هرکدام از موارد بالا گستردگی زیادی دارد که در مقالات دیگر در رابطه با هر کدام توضیحی خواهیم داد .

درآمد برنامه نویسان در این مدل غیر قابل اندازه گیری است که به طور مثال میتوان به افرادی مانند مارک زاکربرگ و بیل گیتز اشاره کرد که جزو ثروتمند ترین انسان های جهان هستند.

نتیجه گیری

برای پیدا کردن مناسب ترین روش درآمد زایی برنامه نویسی ، ابتدا باید طبق قالب شخصیتی خود تصمیم گیری کنید . بسیاری از افراد حوصله و توان تحمل کردن دردسر و استرس های موجود در کار را ندارند و زندگی آرامی و بدون استرس را برای خود می خواهند که بهترین روش برای آن ها استخدام است . ولی برخی دیگر آزادی و استقلال را از هر چیز دیگه بیشتر دوست دارند که برای این افراد فریلنسری بهترین پیشنهاد است . ولی بعضی افراد عاشق ریسک کردن و ساخت دنیای متفاوت هستند و تمام سختی ها و مشکلات را برای رسیدن به هدف خود تحمل میکنند که برای این افراد ایده پردازی و استارتاپ پیشنهاد می شود.

روزانه با سایت های مختلفی در اینترنت روبرو خواهیم شد و بخش جالب آن این است که همیشه تعداد آن ها در حال افزایش است . سوال اساسی که برای همه ما پیش می آید این است که چرا سایت باید داشته باشیم؟

در این مقاله سعی شده به این سوال اساسی پاسخ داده بشه .

خب اصلا درمورد چی داریم صحبت میکنیم؟

اهمیت داشتن وب سایت برای شرکت ها چیست؟

یک وب سایت مجموعه‌ای از صفحات به هم پیوسته است که از طریق یک آدرس قابل دسترسی هستند؛ صفحاتی که شامل متن، تصویر، قالب‌های مختلف و … می‌شوند.

سایت ها با توجه به کاربرد و طراحی آن ها انواع مختلفی دارند مانند سایت فروشگاهی،سایت شخصی ، سایت سازمانی و ... .

وب سایت چیست؟ اهمیت وب سایت برای شرکت

مزایای راه اندازی وب سایت و چرا طراحی سایت مهم است؟

سایت دارای مزایای مختلفی است که در این جا میخواهیم چند مورد از آن را مورد بررسی قرار دهیم.

1- استفاده همگانی از وب سایت

امروزه همه افراد به اینترنت دسترسی دارند و کمتر کسی را میتوانید پیدا کنید که با سایت و اینترنت آشنا نباشد حتی در حد شنیدن.به همین خاطر شما با داشتن یک وب سایت میتوانید خود یا کسب و کارتان را به صورت همگانی معرفی کنید .

از طرفی نیاز نیست شخصی شما را از نزدیک دیده باشد یا جلوی مغازه شما رد شده باشد تا شما را بشناسد. به راحتی میتوانید خود را به افرادی که شهر های دیگر یا کشور های دیگر هست خود را معرفی کنید .

داشتن اعتبار بیشتر

2- داشتن اعتبار بیشتر با وب سایت

داشتن سایت نشانه ای برای معتبر بودن و با پشتوانه بودن یک کسب و کار است.همچنین شما با داشتن سایت شخصی میتوانید خود را شخصیت مهمی جلوه دهید و روی بزرگ کردن و جلوه دادن به شخصیت خود کار کنید.

مجوز هایی وجود دارد که میتوانید وب سایت خود را برای کاربر قابل اعتماد تر کنید ، مجوز هایی مانند نماد اعتماد الکترونیک (اینماد) , شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال ( شامد) وزارت ارشاد , اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی و ... . این مجوز ها برای سایت های فروشگاهی ، شرکتی و شخصی میتوان گرفت.

3- اجرا کردن یکی از مهمترین روش های بازاریابی

جلب مشتری و بازاریابی یک محصول یا خدمت خاص ، دغدغه مهم هر فروشنده یا تولید کننده است و خب برای آن روش های مختلفی هم هست که سایت هم یکی از روش های بازاریابی است.

سوال اینجاست که چرا سایت از مهمترین روش های بازاریابی است؟

سایت به دلیل همگانی بودن و دسترسی ساده و از سمتی تغییر آسان و از همه مهم تر ارزان قیمت بودن ، توجه بسیاری از فروشندگان و ارائه دهندگان خدمت را به خود جلب کرده است . به دلیل استقبال از این روش بازاریابی ، بیشتر مردم وقتی قصد خرید یک محصول را داشته باشند ، اولین اقدام آن ها جست و جو درباره آن محصول در اینترنت است . حال اگر اولین پیشنهاد گوگل به آن ها سایت شما باشد ، چه اتفاقی می افته؟ قطعا فروش خوبی خواهید داشت و افراد به شما راحت تر اعتماد خواهند کرد.

تنبلی در خرید

4- تنبلی در خرید (Laziness in shopping)

به طور کلی طبع انسان ها این است که هرچیزی را با کمترین سختی و کمترین زمان به دست آورد و اینترنت هم به همین خاطر اختراع شد.

سایت ها اطلاعات و محتوایی که قبل از وجود آن باید ساعت ها برای آن وقت و انرژی صرف می شد را با زدن چند دکمه به آسانی و قابل اطمینان به انسان ها ارائه میدهد. به طور مثال : اگر شما به دنبال تحقیق درباره خواص گلابی هستید . قبل از وجود اینترنت و سایت ها باید از خونه خارج می شدین ، به اولین کتاب فروشی یا کتابخانه میرفتید و به جست و جوی کتابی درباره خواص میوه ها میگشتید ، بعد پیدا کردن آن مدتی هم صرف پیدا کردن بخشی که مربوط به خواص گلابی را پیدا میکردید و شروع به مطالعه میکردید.بعد از آن در مسیر به سمت خونه به میوه فروشی میرفتید و چندکیلو گلابی می خریدید. حال با وجود اینترنت و سایت ها ، "خواص گلابی" را اینترنت جست و جو می کنید و در اولین لینک خواص آن را مشاهده میکنید و دوباره در گوگل "خرید گلابی" را جست وجو می کنید و از اولین سایت فروش میوه گلابی می خرید. یک ساعت بعد در حالی که روی مبل در حال استراحت هستید ،گلابی گاز میزنید.

این مثال همه چیز را درباره راحت کردن خرید را به ما نشان داد. با کمک وب سایت ها به هم در هزینه و هم در زمان صرفه جویی خواهد شد.

ثبت اطلاعات مشتریان

5- ثبت اطلاعات مشتریان در وب سایت

ارتباط مستمر با مشتریان باعث حفظ آن ها و خرید های مجدد و همچنین معرفی شما به دیگر افراد توسط آن ها می شود.

در فروش و ارائه خدمات به مشتریان دریافت اطلاعات آن ها کاری سخت است چرا که مشتری که وقت و انرژی صرف کرده تا به صورت حضوری به مغازه یا دفتر شما مراجعه کند ، وقت و حوصله دادن اطلاعات خود به شما را ندارد ، و عملا نمی توان آن ها را مجبور به این کار کرد چون بلاشک بازخورد خوبی ندارد. ولی هنگام خرید آن ها از سایت ، مشتریان مجبور اند که اطلاعات خود را وارد کنند و از سمتی هم هیچ گاه اطلاعات آن ها از دست نمی رود .

با طراحی سایت به راحتی میتوانید ارتباط مستمر خود را به صورت پیامک یا ایمیلی که هنگام ثبت نام و خرید در سایت وارد کردن ، با آن ها داشته باشید.

نشان دادن محصولات متنوع

6- پیدا کردن مشتری های جدید

حفظ مشتریان سابق بخشی از فعالیت یک کسب و کار است و بخش دیگر آن جلب نظر و معرفی خود به افراد و تبدیل آن ها به مشتریان جدید است.

برای پیدا کردن مشتری بدون داشتن سایت ، شما باید هزینه های زیادی را انجام بدهید.هزینه هایی مانند چاپ و پخش تراکت،بنر های تبلیغاتی،تبلیغ از طریق روزنامه،رادیو و تلویزیون،تبلیغ از طریق بیلبورد های شهری و... .

ولی با سایت شما می توانید با تولید محتوای مناسب و کار بر روی سئو ، با کمترین هزینه و دردسر مشتریان زیادی را به دست آورد و همان طور که بخش قبلی گفته شد ، آن ها را حفظ کنید .

نشان دادن محصولات متنوع

7- نشان دادن محصولات متنوع

مشتری برای خرید باید تنوع محصولات شما را ببیند تا بتواند بهترین انتخاب خود را انجام دهد.

در فروش به صورت عادی اگر تنوع محصولات شما زیاد باشد ، باید فضای بزرگی را برای نمایش محصولات در نظر بگیرید و به گونه ای آن را از نظر چیدمان مرتبط کنید که مشتری که به دنبال محصول خاصی است به راحتی به آن برسد. برای این کار شما باید مغازه بزرگی را در جای خوبی از شهر اجاره کنید و تعداد زیادی کارمند برای چیدمان و راهنمایی مشتریان قرار دهید ، که ماهانه هزینه بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت . این مخارج به جز مخارج اولیه مانند تابلو ، قفسه ، نورپردازی و ... است .این مخارج و کارها بسیاری را منصرف خواهد کرد.

ولی شما با طراحی وب سایت فروشگاهی به راحتی تمام محصولات خود را در دسته بندی های مختلفی قرار می دهید و با قرار دادن عکس ها و توضیحات دقیق درباره آن ها مشتریان را به بهترین انتخاب خود راهنمایی می کنید . درحالی که حدود یک هزارم (چه بسا) کمتر از حالت قبل هزینه میکنید. همچنین با افزایش تعداد محصولات به راحتی در اختیار مشتریان قرار می دهید .

نتیجه گیری :

چه بخواهیم چه نخواهیم دنیا به سمتی در حال حرکت است که مدل های کسب درآمد سنتی به کناره رفته و هر روز زندگی انسان ها به سمت استفاده از اینترنت می رود .به طوری که بدون اینترنت نمیتوان زندگی کرد.

پس بهتر است هر چه زودتر به فکر طراحی سایت باشید تا از قطار حرکت به سوی آینده جانمانید.

جهت راهنمایی و کسب مشاوره برای طراحی سایت از مشاوران طراحی وب سایت پتوس بر روی لینک کلیک نمایید

بالا